Як успішно навчатися при мінімумі зусиль? Секрети щасливого учня

Стелла Коттрелл, яка пропрацювала більше 20 років зі студентами Університету Лідса, створила універсальну шпаргалку для всіх учнів. Ми виділили для вас 10 рекомендацій, які допоможуть провести навчальний рік продуктивно, розвинути нові навички, та бути готовим до самостійного навчання.

1️⃣ К-Р-Е-М-І — ідеальна стратегія студента
К — КРЕАТИВНІСТЬ: впевнено використовувати власні стратегії і стилі, використовувати в навчанні уяву.
Р -РОЗДУМИ: використовувати власний досвід, аналізувати і оцінювати свою роботу і досягнення, а також витягувати уроки з дій.
Е — ЕФЕКТИВНІСТЬ: з максимальною користю організовувати свій простір і час, думки і ресурси (в тому числі інформаційні технології), розставляти пріоритети.
М — МОТИВАЦІЯ: повністю усвідомлювати результат, який необхідно отримати; тримати себе в тонусі за допомогою короткострокових і довгострокових «завдань».
І -ІНІЦІАТИВНІСТЬ: особисто брати участь в процесі навчання, фізично і подумки, щоб розуміти те, що ви вивчаєте.

2️⃣ Кращий в світі експерт — це ви
Коли ви не знаєте, як впоратися з тією чи іншою роботою, уявіть себе професором або винахідником, який зіткнувся з проблемою світової важливості. Експерти вважають проблему складною, але вони краще вирішують саме складні проблеми, тому що процес рішення такої проблеми є більш цікавим.

3️⃣ Використовуйте всі свої почуття
Чим більше ви використовуєте зір, слух і дотик, і чим повніше ви користуєтеся численними м’язами свого тіла для того, щоб дивитися, говорити, писати, друкувати на комп’ютері, малювати або просто рухатися — тим більше способів отримання інформації ви пропонуєте своєму мозку. Мозок буде отримувати інформацію з різних джерел. Це допоможе всесторонньо проаналізувати отримані дані.

4️⃣ Дізнайтеся, що вам цікаво
Майже неможливо вчитися, якщо ви хвилюєтеся або сумуєте. Набагато легше займатися, тримаючи в думках результат, якого ви хочете досягти, ніж вчитися з почуття обов’язку. Якісь моменти здадуться вам менш цікавими — наприклад, написання есе, контрольні, жорсткі терміни. Але ці ж самі речі зазвичай приносять найбільше задоволення, коли зроблені добре. Саме від вас залежить, чи зможете ви знайти крупинки золота в піску.

5️⃣ Вчіться активно
Навчання приносить велику користь, коли ви активні і особисто зацікавлені. Це означає: аналізувати отриману інформацію з різних сторін; напружувати увагу; використовувати різні можливості; приймати рішення; знаходити зв’язки між отриманими фактами. Навіть найменше завдання приверне вас до активної участі у вивченні матеріалу. Ви можете діяти відповідально, тільки якщо відчуваєте впевненість, якщо ви готові до навчання на тому рівні, який вибрали. Переконайтеся, що ви готові.

6️⃣ Знайдіть свій власний спосіб навчання
Хоча у всіх людей багато спільного, кожен вчиться по-своєму. Необхідно експериментувати з навчальними стратегіями і навичками, якими ви поки володієте не надто впевнено. Людський мозок — система, яка чудово адаптується. Виконуючи різні завдання, можна використовувати і поєднувати кілька навчальних стратегій і стилів. Якщо курс вашого навчання побудований так, що він не завжди відповідає вашим навчальним уподобанням, ви можете його «адаптувати». Наприклад. Якщо ви вважаєте за краще працювати з іншими, організовувати навчальні групи і розділяти навчання з друзями, працюйте в бібліотеці і беріть участь в шкільному житті. Якщо вам подобається працювати за власним розкладом, організуйте час так, щоб вам здавалося, що він належить тільки вам. Якщо ви вважаєте за краще працювати на слух, шукайте навчальні матеріали, які можна скачати на аудіоносій.

7️⃣ Думайте про вашу мету з перших днів навчання
Навчання не повинно бути абстрактним. Під час навчання постарайтеся придбати: навички роботи в команді; навички вирішення проблем; навички креативного мислення; навички самоорганізації. Використовуйте для цього всі можливості, включаючи групові завдання, практичні, соціальну роботу.

8️⃣Відстежуйте свій прогрес і оцінюйте себе об’єктивно
Записуйте, які кроки ви зробили для розвитку того чи іншого навику. Самі визначте, що означає для вас прогрес. Це може бути рішення поставленої особистої завдачі (наприклад, отримати певну оцінку за завдання), або маленький крок до вирішення завдання (наприклад, перший раз задати питання викладачеві, навчитися приходити вчасно, якщо у вас є проблема розподілу часу). Важливо усвідомити якості і навички, якими ви вже володієте. Ви можете почати «механістично», тобто заповнити анкету, оцінити себе, розставити пріоритети і зібрати про себе інформацію. Поступово процес усвідомлення стане більш глибоким. Самоаналіз і розвиток особистості будуть підмогою в усіх сферах життя, включаючи навчання.

9️⃣ Вчіться правильно використовувати інформацію
У більшості ВНЗ оцінюється не кількість фактів, які ви привели у відповіді, а те, як ви використовуєте дані. Недостатньо просто завчити обрані параграфи для іспиту. Передбачається, що ви продемонструєте вміння оцінювати і вибирати значуще, і опускати інформацію, яка не має великого значення. Легко зв’яжете між собою різні ідеї і думки, розберетеся в тому, що ви вивчаєте, структуруєте свої думки і знання так, щоб привести переконливий аргумент. Отримати цю навичку, краще ще в школі, щоб бути готовим до самостійного життя.

🔟 Вчіться відпочивати
Ваше навчання неефективне, якщо ви:
продовжуєте працювати, хоча дуже втомилися для того, щоб зосередитися;
просто слухаєте або читаєте замість того, щоб ставити питання і ставити під сумнів почуте або прочитане;
сидите і займаєтеся, а в цей час ваші думки десь далеко;
вивчаєте напам’ять матеріал, без розуміння того, що ви вчите;
не просите про допомогу, коли дійсно її потребуєте;
не пов’язуєте між собою знання, які ви отримали при вивченні різних предметів;
не співвідносите вивчений матеріал з реальним життям.

Дійте від зворотного — і ваше навчання буде ефективним!

Матеріал підготувала
Олександра Туманська, 
психолог альтернативної школи Generation 22